Karnataka Janata Party 2013 Candidates List KJP Election District wise

The details about Karnataka Janata Party 2013 Candidates List KJP Election District wise. Do you want to check full list for Karnataka Janata Party candidates list for May 2013 Karnataka Assembly election ? You can check the KJP candidates list based on district wise.

You can find the KJP full candidates list for 5th May 2013 election. You can view the complete list as follows.

Belgaum District

  1. Nippani
  2. Chikkodi Sadalga
  3. Athani
  4. Kagwad
  5. Kudachi
  6. Raybag
  7. Hukkeri
  8. Arabhavi
  9. Gokak
  10. Yemkanamardi
  11. Belgaum Uttar
  12. Belgaum Dakshin
  13. Belgaum Rural
  14. Khanapur
  15. Kittur
  16. Bailahongal
  17. Saundatti Yellamma Rajanna Mamani
  18. Ramdurg

Shimoga District:

  1. Shimoga Rural G Basavanayappa
  2. Bhadravathi Manjula
  3. Shimoga Rudra Gowda (Jyoti Prakash)
  4. Tirthahalli R M Manjunath Gowda
  5. Shikaripura BS Yeddyurappa
  6. Sorab Haratalu Halappa
  7. Sagar Jayant

Chamarajnagar:

  1. Hanur Parimala Nagappa
  2. Kollegal ES Balaraju
  3. Chamarajanagar Pro KR Mallikarjunappa
  4. Gundlupet Niranjan

Haveri District:

  1. Hangal S M Udasi (Sivakumar Udasi)
  2. Shiggaon Basavaraj Bommai
  3. Haveri Neharu Olekar
  4. Byadgi SureshGowda Patil
  5. Hirekerur Biji Banakar
  6. Ranebennur Sivanna

Bangalore City:

  1. Yelahanka Venugopal
  2. K.R. Pura
  3. Byatarayanapura
  4. Yeshwanthapura Rudresh
  5. Rajarajeshwarinagar
  6. Dasarahalli Mariswami
  7. Mahalakshmi Layout
  8. Malleshwaram
  9. Hebbal
  10. Pulakeshinagar Misalu Perumal
  11. Sarvagnanagar Michael Fernandes
  12. C.V. Raman Nagar
  13. Shivajinagar
  14. Shantinagar Ramesh Yadav
  15. Gandhinagar
  16. Rajajinagar Sobha Karandlaje
  17. Govindarajanagar Doddaya
  18. Vijayanagar
  19. Chamrajapet Bhanumati (Sahataj Khanam)
  20. Chickpet
  21. Basavanagudi
  22. Padmanabanagar
  23. B.T.M Layout
  24. Jayanagar Ravikumar
  25. Mahadevapura
  26. Bommanahalli
  27. Bangalore South
  28. Anekal

Bidar District:

  1. Basavakalyan Basavaraja Patil Atturu
  2. Humnabad Ashraf
  3. Bidar South Dr Shailendra Beldal
  4. Bidar Gurupadappa Nagamarappali
  5. Bhalki
  6. Aurad Prabhu Chauhan

Bagalkot District

  1. Mudhol
  2. Terdal
  3. Jamkhandi
  4. Bilgi
  5. Badami
  6. Bagalkot
  7. Hungund

Bijapur District

  1. Muddebihal
  2. Devara Hippargi Rajugowda Patil
  3. Basavana Bagevadi
  4. Babaleshwar
  5. Bijapur City
  6. Nagthan Vittala Katakdonda
  7. Indi Ravikant Patil
  8. Sindgi

Gulbarga District

  1. Afzalpur N Y Patil
  2. Jevargi
  3. Chittapur Maji Sachiva Gurunath
  4. Sedam
  5. Chincholi Sunil Valyapura
  6. Gulbarga Rural
  7. Gulbarga Dakshin S K Kaanta
  8. Gulbarga Uttar Nasir Hussain
  9. Aland B R Patil

Chitradurga District:

  1. Molakalmuru Daksayanamma
  2. Challakere Kumaraswami
  3. Chitradurga Sunita Mallikarjun
  4. Hiriyur
  5. Hosadurga Lingamurti
  6. Holalkere Candrappa

Yadgir District:

  1. Shorapur
  2. Shahapur
  3. Yadgir Virbasanta Reddy
  4. Gurmitkal Venkatareddy Mudnal

Raichur District:

  1. Raichur Rural
  2. Raichur Basavaraj Patil Anvari
  3. Manvi
  4. Devadurga
  5. Lingsugur Murari
  6. Sindhanur Rajasekar Patil
  7. Maski

Koppal District:

  1. Kushtagi
  2. Kanakagiri Basavaraj Dadesuru
  3. Gangavathi
  4. Yelburga
  5. Koppal

Gadag District:

  1. Shirahatti
  2. Gadag
  3. Ron
  4. Nargund

Dharwad District:

  1. Navalgund
  2. Kundgol S I Chikkanagowdra
  3. Dharwad N N Patil
  4. Hubli Dharwad East
  5. Hubli Dharwad Central
  6. Hubli Dharwad West
  7. Kalaghatgi Nimbannanavar

Uttara Kannada District:

  1. Haliyal
  2. Karwar
  3. Kumta
  4. Bhatkal
  5. Sirsi
  6. Yellapur

Bellary District:

  1. Hadagali
  2. Hagaribommanahalli
  3. Vijayanagara
  4. Kampli
  5. Siraguppa
  6. Bellary
  7. Bellary City
  8. Sandur Ravi Prakash
  9. Kudligi

Davanagere District:

  1. Jagalur SV Ramachandra
  2. Harapanahalli Kotresh
  3. Harihar B P Harish
  4. Davanagere North
  5. Davanagere South
  6. Mayakonda Anandappa (Nayak)
  7. Channagiri Madal Virupakshappa
  8. Honnali

Udupi District

  1. Baindur
  2. Kundapur
  3. Udupi
  4. Kaup
  5. Karkala

Chikkmagalur District:

  1. Sringeri
  2. Mudigere
  3. Chickamagalur Mallikarjunayya
  4. Tarikere Suresh
  5. Kadur Belli Prakash

Tumkur District:

  1. Chikknayakanhalli Madhuswami
  2. Tiptur Lokeshwar
  3. Turuvekere Masale Jayaram
  4. Kunigal
  5. Tumkur City Jyoti Ganesh (JC Basavaraj)
  6. Tumkur Rural Hebbakka Ravi
  7. Koratagere Vale Chadrayya
  8. Gubbi Chandrasekara Babu (Natraj)
  9. Sira
  10. Pavagada Sriram
  11. Madhugiri

Chikkaballapur District

  1. Gauribidanur
  2. Bagepalli
  3. Chikkaballapur Lakshmipati Babu
  4. Sidlaghatta Sivakumar Gowda
  5. Chintamani

Kolar District:

  1. Srinivasapur
  2. Mulbagal
  3. Kolar Gold Field (KGF)
  4. Bangarapet
  5. Kolar
  6. Malur

Bengaluru Rural:

  1. Hosakote
  2. Devanahalli
  3. Doddaballapur
  4. Nelamangala

Ramanagaram:

  1. Magadi
  2. Ramanagaram
  3. Kanakapura
  4. Channapatna

Mandya:

  1. Malavalli
  2. Maddur
  3. Melukote
  4. Mandya
  5. Shrirangapattana
  6. Nagamangala
  7. Krishnarajpet

Hassan:

  1. Shravanabelagola
  2. Arsikere Basavaraj (D Lokesh)
  3. Belur Viswanath (Gurudev)
  4. Hassan
  5. Holenarasipur
  6. Arakalgud
  7. Sakaleshpur

Dakshina Kannada

  1. Belthangady
  2. Moodabidri
  3. Mangalore City North
  4. Mangalore City South
  5. Mangalore
  6. Bantwal
  7. Puttur
  8. Sullia

Kodagu:

  1. Madikeri
  2. Virajpet

Mysore:

  1. Piriyapatna
  2. Krishnarajanagara
  3. Hunsur
  4. Heggadadevankote
  5. Nanjangud Mahadevayya
  6. Chamundeshwari Appanna
  7. Krishnaraja EV Rajiv
  8. Chamaraja Madhe Gowda
  9. Narasimharaja
  10. Varuna KP Siddhalingaswami
  11. T. Narasipur Bharati Shankar
The above list show you the list of candidates list based on district wise.

Leave a Reply